Ekonomi

DTÖ, 2023 için küresel ticaret büyüme tahminini yükseltti

DTÖ, küresel ticaret görünümü ve istatistiklerine ilişkin Nisan ayı raporunu yayınladı. Raporda, küresel ekonomide toparlanma beklentisiyle 2023 yılı için küresel mal ticareti büyüme tahmininin yüzde 1’den yüzde 1,7’ye yükseltildiği bildirildi. Bu, 2008 küresel mali krizinden sonra ticaret hacimlerinin çökmesinden bu yana geçen 12 yıldaki ortalama yüzde 2,6’nın altında olmaya devam edecek.

Jeopolitik gerilimlerin olumsuz etkilerinin, gıda piyasasındaki arz sorunlarının ve enflasyon karşısında faiz artışlarının bu yıl küresel ticarette beklenen büyümeyi azaltabileceğinin belirtildiği raporda, “Ukrayna’daki savaşın da etkisiyle” devam eden yüksek enflasyon, sıkı para politikası ve finansal piyasalardaki belirsizlik nedeniyle küresel mal ticareti hacminin bu yıl yüzde 1 arttığı, yüzde 7,7 büyüme beklendiği belirtildi.

“Küresel ticaret 2023’te dış faktörlerin baskısı altında kalmaya devam edecek”

DTÖ Genel Direktörü Ngozi Okonjo-Iweala, rapora ilişkin yaptığı değerlendirmede, ticaretin küresel ekonomide esneklik sağlayan bir güç olduğunu belirterek, “Ancak küresel ticaret, 2023 yılında da dış faktörlerin baskısı altında olmaya devam edecek. Bu durum hükümetlerin ticaretin kesintiye uğramasını önlemesini ve ticareti zorlaştırmaktan kaçınmasını zorlaştırıyor ve onu değerli kılıyor.” terimleri kullandı.

DTÖ Baş Ekonomisti Ralph Ossa, Kovid-19’un devam eden etkileri ve artan jeopolitik gerilimlerin 2022’de ticaret ve üretimi etkileyen ana faktörler olduğunu ve bunun büyük ihtimalle 2023’te de devam edeceğini belirtti.

Ossa, hükümetlerin ve düzenleyicilerin önümüzdeki aylarda buna ve bankacılık sistemindeki zayıflıklar gibi diğer finansal risklere karşı tetikte olması gerektiğini söyledi.

haberhasankeyf.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu