Haber

Polonya Başbakanı, AB’nin beklenen yargı reformu için muhalefetten destek istiyor

Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki, Avrupa Birliği’nin (AB) talep ettiği yasal reformlar için gerekli adımların atıldığını bildirdi. söz konusu.

Brüksel ziyareti öncesi açıklamalarda bulunan Morawiecki, AB müzakerelerinde doğalgaz ve ham petrol tavan fiyatının gündeme geleceğini söyledi.

Avrupa’nın Rusya korkusuyla adım atmamasının altını çizen Morawiecki, “Hammadde fiyatlarını düşürmek için harekete geçen ülkeler grubunda yer alıyoruz. Uygulanacak tavan fiyat bütçemize de olumlu yansıyacaktır.” ifadeleri kullandı.

Bugün tüm meclis temsilcileriyle anayasada yapılacak değişikliklerle ilgili görüştüğünü belirten Morawiecki, “AB’nin talep ettiği yasal reformlar için gerekli adımları attık. Muhalefet mensuplarına özellikle sesleniyorum. Gelin bu yazıyı hep birlikte ve süratle kaldıralım.” dedi.

Morawiecki, söz konusu yasanın hızla geçmesi halinde zlotinin güçleneceğini ve enflasyonun düşeceğini kaydetti.

Polonya medyasında yer alan haberlere göre, Avrupa Konseyi, Polonya hükümetinin AB kurtarma fonlarının kilidini açması gereken yargı reformu planlarını kabul etti.

Polonya parlamentosunun maddeyi resmen geçirmesinin ardından, AB Komisyonu’nun iki aylık bir süre içinde fonları açmaya karar vermesi bekleniyor.

Hazırlanan yeni mevzuat, yargıçları ilgilendiren disiplin işlerinden Danıştay’ı sorumlu kılıyor.

Ayrıca, söz konusu mevzuat, hakimlerin herhangi bir disiplin yaptırımı tehdidi olmaksızın karar verdiği belirtilen süreçlerin bağımsızlığını sağlamayı amaçlamaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu