Ekonomi

Çin kademeli devalüasyon istiyor mu?

Uluslararası piyasalarda dolar 7,36 yuan civarına yükseldi ve manevi açıdan kritik olan 7,35 seviyesinin üzerine çıktı. Bu, 2010 yılında offshore yuan piyasasının oluşmasından bu yana görülen en güçlü seviyeye yakındı.

Piyasalar PBOC’nin kararını Çin yönetiminin yuandaki kademeli değer kaybını kabul etmesi olarak yorumlarken, Avustralya ve Yeni Zelanda Bankacılık Grubu dolar/offshore yuanın çok daha kritik bir manevi seviye olan 7,40’ı kolaylıkla test edebileceğini öngördü.

PBOC, bağımsız para politikasını sürdürürken döviz kurunu istikrara kavuşturmak ve sermaye çıkışlarını önlemek için güçlü bir süreçten geçiyor. Ancak Çin’de ekonomi yavaşlarken ve güvercin para politikası izlenirken, ABD’de güçlü verilerin açıklanması ve Fed-PBOC faiz oranının genişletilmesiyle yatırımcıların doları tercih etmesiyle yuan baskı altında. açıklık. altında.

Geçmiş deneyimler, zayıf yuanın Çin’in ihracatını daha rekabetçi hale getirmesi nedeniyle politika yapıcıların büyümeye öncelik verme eğiliminde olduğunu ve sonunda kontrollü bir değer kaybına izin verdiğini gösteriyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu